Przeszczep włosów

21/02/20

Przeszczep włosów jest bez wątpliwości najskuteczniejszym sposobem walki z łysieniem. Najczęściej znajduje zastosowanie w leczeniu łysienia typu androgenowego, czasami plackowatego.
Jeśli został poprawnie przeprowadzony, efekt przeszczepu będzie utrzymywał się przez długie lata.

Czym jest przeszczep włosów?

Przeszczep włosów, polega na przeniesieniu zespołów mieszków włosowych z obszarów skóry głowy, gdzie włosy są gęstsze i odporne genetycznie na działanie DHT do obszarów, gdzie włosy już wypadły i zazwyczaj nie ma innej możliwości ich odrostu.
Tam skąd zostały pobrane mieszki włosowe, niestety, ale pozostają niewielkie blizny. W zależności od wybranej metody przeszczepu, są one mniej lub bardziej widoczne.

UWAGA: zdjęcia są własnością kliniki Kolasiński w Swarzędzu.

Metody przeszczepu włosów

FUE – z ang. follicular units extractions

Metoda coraz bardziej popularna, szczególnie u młodych mężczyzn, ze stosunkowo niewielkim obszarem do przeszczepienia włosów. Mieszki włosowe w metodzie FUE przenoszone są pojedynczo w sposób rozproszony, dzięki czemu blizny są prawie niezauważalne. Taki typ przeszczepu pozwala w przyszłości na noszenie krótkich fryzur i otrzymujemy w pełni estetyczny efekt po zabiegu.

Zespół pracujący przy przeszczepie oczyszcza i wszczepia mieszki włosowe przez długie godziny. Cena zwykle podawana jest w ilości graftów, czyli pojedynczych mieszków włosowych, które muszę zostać przeszczepione aby spełnić oczekiwania klienta. Ilość graftów (jednostek zespołów mieszków włosowych) określa się najczęściej podczas konsultacji wstępnej z chirurgiem.

STRIP FUT – z ang. follicular unit transplantation

Metoda często wykorzystywana u pacjentów, u których obszar do przeszczepu jest rozległy.
Po przeszczepie metodą strip FUT nie koniecznie istnieje możliwość noszenia krótkich włosów, ze względu na obecność podłużnych blizny. Jednak ten aspekt nie powinien decydować o zaniechaniu decyzji o przeszczepie – nieraz metoda FUE może okazać się niemożliwa do wykonania, np. ze względu na elastyczność skóry itp.

Inne

Tak właściwie istnieją jedynie moderacje ww. metod przeszczepu włosów. Jednym z nich jest wykorzystanie robota ARTAS, który precyzyjnie określa pod jakim kątem rośnie włos, który jest najgrubszy, definiuje który zespół mieszków włosowych ma zostać pobrany aby odstępy między włosami były równe i estetyczne. Robot ARTAS przeszczepia mieszki włosowe w metodzie FUE.

Niemniej, bez doświadczonego zespołu i chirurga, żadne nowoczesne narzędzie nie spełni swojej roli. Wybranie dobrej kliniki przeszczepu włosów jest kluczowym elementem powodzenia zabiegu.

Fakty dotyczące przeszczepów włosów

– bardzo ważne jest, aby po przeszczepie zapobiegać utracie włosów z pozostałych obszarów skóry głowy

– może okazać się, że lekarz nie podejmie decyzji o przeszczepie, a na początek zaleci leczenie miejscowe sprawdzonymi preparatami. Taka sytuacja może mieć miejsce głównie u osób młodych, z niewielkim przerzedzeniem w okolicy ciemieniowej.

– blizny po FUE i FUT można z powodzeniem zamaskować stosując mikropigmentację skóry głowy (SMP)

– rekonwalescencja po zabiegu zajmuje od tygodnia do dwóch, nie ma konieczności noszenia opatrunku

– przeszczep wykonuje się w znieczuleniu miejscowym zarówno w okolicy biorczej jak i dawczej

– zdarza się, że w mało rozległym łysieniu plackowatym, tzw. ogniska mogą dobrze zareagować na przeszczep (w porównaniu do tradycyjnych metod leczenia łysienia plackowatego)

– możliwe jest pobranie mieszków włosowych z brody, torsu – przeszczepieniu ich i zamaskowaniu blizn czy przerzedzeń, które znajdują się na danym obszarze

– obszarem dawczym (donoru) w łysieniu androgenowym jest zazwyczaj tył głowy

– efekt dobrze przeprowadzonego zabiegu jest dożywotni

– cena zabiegu uzależniona jest od metody i ilości graftów, renomy kliniki

#mikropigmentacjaWrocław #mikropigmentacjaZamość #mikropigmentacjaWłosów #mikropigmentacjaSkóryGłowy #klinikaSMP #klinikaSMPwrocław #klinikaSMPzamość #zagęszczanieWłosów #łysienie #uzupełnianieWłosów #leczenieŁysienia #przeszczepWłosów #mikropigmentacjaCena #UzupełnianieWrocław #wypadanieWłosów #konsultacjeWrocław #konsultacjeZamość